Duvarlar ve insanlar

Standard

Duvarlar ve insanlar

Bir vakit insanları ayıran duvarlar/sınırlar ile ilgili birkaç satır çiziktirmiştim. Zaman geçmiş üzerinden. Bugün duvarlarla ilgili bir fotoğraf gördüm, Suriye ve Irak arasında yükselen tel örgüler ile Belçika ve Hollanda arasında olmayan sınırı karşılaştıran.

65162_311991978919842_1997540454_n

Hikaye anlatıcı Şafak der ki biz eğer bir şeyi yok etmek istiyorsak -adını akne, yara ya da insan ruhu koyalım mesela- tek yapmamız gereken onun etrafını kalın duvarlarla çevrelemek ve sonra o şey zaten içten içe kuruyacak. Bu da bizim duvarlarla bölünmüş, sınırlar ile parsellenmiş küçük dünyalarımızda süregelen şey aslında. Böyle böyle kuruyor duygularımız, farklılıklarımız, rengarenk fikirlerimiz ve insan ruhu.

Farklı sesleri sindirmek ana akım düşüncelerin, ideolojilerin, baskıcı rejimlerin en çok çaba harcadığı şeylerden biri aslında. Duvarları örmek nispeten kolayken, farklı düşüncelerin duvarda yaratacağı çatlaktan öylesine korkuyorlar ki. İnsanları tek tip düşünmeye zorlayan kimlik politikaları da bu korkunun bir sonucu. Olur ya o duvar yerle bir olur ve aslında duvarın iki yanındakilerin ne kadar da benzedikleri ortaya çıkıverir. Ezel Akay’ın Türkiye’de sansür temalı bir söyleşisini dinleme imkanı bulmuştum yakın zamanda. Demişti ki, “Yeşerecek bir toplum ve bitkiler var ama üzerinden hep silindir geçiyor bizim ülkemizde.”

Ne diyeyim ki ütopik olmasın? Düşüncelerin yeşereceği, farklılıkların hapsedildikleri mahzenlerden, duvarlardan çık(arıl)ıp da güneşi göreceği bir ülke olsun mesela. O ülkede farklılıklarından dolayı ana akımın kınamadığı insanlar olsun. Öyle ki hep aynılaştıran, tektipleştiren, bangır bangır ‘şuna benzerseniz, çoğu kişinin kullandığı şu ürünü kullanırsanız güzel, yakışıklı olursunuz’ diyen reklamlar olmasın. Duvarlar olmasın, olmasın ki farklılıkların güzelliği hüküm sürebilsin.

Advertisements

About gezginbilge

Bir sürü şey severim aslında, müzik (şarkı söylemek), tiyatro (oynamak, hayattan beslenmeyi öğrenmek), fotoğraf (çekmek, üzerine düşünmek, makine), okçuluk (hedefi ondan vurmanın uğraş isteyen bir şey olduğunu öğrenmek), yüzmek, seyahat (dünyanın her yerine gitme isteği, insan tanımak), doğa sporları (dağcılık, bisiklet, kayaya tırmanmak, ağaca tırmanmak), ekoloji, yeryüzündeki biyoçeşitlilik, koruma biyolojisi, bakteriler, evrimsel biyoloji, genetik, yazmak (yazmak için seyahat etmek) gibi..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s