Welcome to my zeitgeist you dear human being,

I am a free spirit, freethinker, nature lover (wildlife is preferential), scientist(to-be) & journalist(to-be), keen traveller. Doing my best on critical thinking.

I write both in Turkish and English. It would be generally about my travels, miserable and happy PhD life (which I truly enjoy), and also interviews I make with scientists and non-scientists with different backgrounds. Enjoy and feel free to give me comments and feedback.

—————————– ❤ ————————————————-

Durup bir soluklandığım yuvama (zeitgeist) hoşgeldin sevgili insan kişisi,

Ben özgür düşünmeyi, özgür yaşamayı, doğanın her halini (yabanisi daha makbul), yollara düşmeyi seven ve bilim insanı & araştırmacı gazeteci olma yolunda biriyim. Eleştirel düşünmek için elimden geleni ardıma koymuyorum.

Türkçe ve İngilizce yazıyorum. Genelde de seyahatlerim, iniş çıkışlarıyla beni bir mutlu edip bir bezdiren doktora hayatım (yok ama manyak seviyorum) hakkında ve farklı alanlarda çalışan, bilim insanı olan olmayan kişilerle yaptığım röportajları yazıyor, paylaşıyorum. Yorumlarını beklerim, eleştiri almayı da pek severim. Umarım sen de gelmişken bir soluklanırsın.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s